Termální lázně Hevíz

Maďarské termální lázně Hevíz patří mezi jedny z největších a nejznámějších lázeňských středisek této svérázné země. Nacházejí se na jihozápadním břehu Balatonu, přibližně 6 km od Keszthely. Své jméno získaly podle rašelinového jezera Hevíz, což je největší jezero s horkou termální vodou v Evropě. A právě toto jezero je důvodem, proč patří lázně Hevíz mezi jedny z nejvyhledávanějších lázeňských komplexů.

 

Mnozí lidé o zdejším kraji hovoří jako o místu s unikátní krajinou a bujnými lesy, které lázně obklopují, jezero Hevíz však i přesto zůstane hlavní dominantou celé oblasti. Podle archeologů se lidé v blízkosti jezera usídlili již v době kamenné a léčivá voda jim od nepaměti pomáhala se uzdravovat. Samotné lázně zde poté vznikly na konci osmnáctého století. Hlavní část areálu je postavena přímo uprostřed jezera, jehož hloubka má více než 38 metrů. Kromě blahodárných léčivých účinků zdejší vody, tak rozhodně oceníte i komfort a nádherné umístění a citlivou architekturu celé stavby.

 

Léčivé účinky

Lidé využívají léčivé účinky minerálních vod a pramenů k léčení svých onemocnění již od nepaměti. Tyto lázně se specializují zejména na pomoc nemocem kloubů, páteře a pohybového ústrojí obecně. Uleví od bolesti osobám trpícím revmatismem, termální voda napomáhá činnostem nadledvin a snižuje zánětlivost. Estrogen, který se získává ze dna jezera je pak určen pro léčbu gynekologických a chronických obtíží. Do lázní můžete samozřejmě přijet, i když žádným zdravotním problémem netrpíte. Zdejší prostředí přímo vybízí k relaxaci a odpočinku.

 

Jezero Hevíz

Protože se tyto lázně staly tak oblíbené zejména díky stejnojmennému jezeru, jenž celý areál obklopuje, rozhodně byste o něm měli před příjezdem vědět pár informací. Jak již bylo řečeno, jedná se o největší termální jezero v Evropě. Kolem dokola ho obklopují husté lesy, které zajišťují bezvětrné klima, jenž udržuje teplou páru nad vodní hladinou, a tak je zde koupání návštěvníkům umožněno během celého roku. Teplota vody se zde i v zimních měsících, kdy jsou břehy jezera pokryté sněhem, pohybuje pořád nad 26°C. Další úžasnou vlastností tohoto nevšedního přírodního úkazu je i samotná čistota vody. Jelikož vodu do jezera přivádí minerální pramen, každé 3 dny se voda v jezeru zcela vymění, a tak zůstává neustále čistá a neztrácí své léčivé schopnosti. Za zmínku pak stojí i bahno, které se nachází na úplném dně jezera. Jeho složení je tvořeno organickými látkami, které mají na lidské tělo také velmi blahodárné účinky. Pokud jste stále nebyli pro lázně Hevíz rozhodnuti, teď již zajisté neváháte. Jen velmi těžko byste totiž hledali lázně s tak krásným prostředím a zdravější koupelí, než je ta v termálním jezeře.