Eurovíkend Záhřeb

Záhřeb je hlavní město Chorvatska a nachází se v jeho západní části. Jedná se o velmi důležitý dopravní uzel, který spojuje Jaderské moře se střední Evropou. Město je rozděleno na dvě různé části. Jednou je Horní stará část, která je stará již celé tisíciletí a druhou je Dolní část, postavená na přelomu 19. a 20. století. Tyto dvě části spojuje Kamenná brána z 13. století, která patří k hlavním symbolům města. Mezi kladné vlastnosti tohoto chorvatského města pak patří velmi nízká kriminalita, díky které se ani místní ani turisté nemusejí obávat kapsářů nebo jiných kriminálních živlů. V dnešní době v Záhřebu žije přibližně 800 000 obyvatel.

Památky a zajímavá místa

Záhřeb je vnitrozemní město a proto své turisty uspokojuje především velkým množstvím historických památek. Už na první pohled Vás zajisté ohromí hora, která se nad městem tyčí jako obranný štít. Její název je Medvednica a nachází se na ní hrad Medvedgrad, jenž představuje nejdůležitější a nejnavštěvovanější hrad Chorvatska. Pokud se Vám nechce chodit na turistický výšlap na horu, vydejte se do Dolní části města, na náměstí Bena Jelačiće. Zde se nachází socha Josipa Jelačice, kterou kolem dokola obklopují krásné historické budovy. Na Tomislavově náměstí zase najdete sochu chorvatského krále Tomislava a budovu Pavilonu umění. Z Dolní části se přesuňte do tzv. Kapolu. V této části Záhřebu se nachází novogotická katedrála, ve které najdete fresky ze 13. století a sošku Madony. V Horní neboli historické části města, do které Vás zaveze lanovka, je hlavním bodem kostel sv. Marka pocházející taktéž ze 13. století. Poznáte ho podle barevné střechy, na které jsou vyobrazeny erby Záhřebu, Chorvatska, Dalmácie a Slavonie. Rovněž v této části najdete Záhřebské muzeum a Meštrovičův ateliér.

A pokud si budete chtít po všech těch památkách na chvíli odpočinout, vydejte se do botanické zahrady založené koncem 19. století. Právě zde se nachází až 10 000 druhů rostlin. Pěkným místem na odpočinek je ale také park Maksimir, který se rozprostírá na ploše 128 hektarů a nachází se zde sportovní stadion a malá ZOO, nabízející svým návštěvníkům vyjížďky na loďkách. Pokud ze svých cest chcete přivézt svým blízkým upomínkové předměty a suvenýry, vydejte se najít městskou tržnici Dolac. Tady totiž najdete nejen suvenýry, ale také sošky, umělecká díla, starožitné předměty, potraviny a další chorvatské speciality a dobroty.

 

Kdy do Záhřebu?

Chorvatsko je jak jistě víte jednou z jadranských zemí, do kterých turisté přijíždějí hlavně o letních prázdninách kvůli klidnému moři a krásné atmosféře. Vládne zde tedy typicky středomořské podnebí vyznačující se horkými léty a mírnou zimou. V Záhřebu převládá kontinentální podnebí a nejteplejším měsícem je zde srpen, kdy se teploty blíží až ke 40°C. Nejideálnější dobou pro návštěvu města je podzim nebo jaro. Vyhnete se tak extrémním teplotám i davům turistů.