Eurovíkend Varšava

Varšava neboli oficiálně Warszawa, je hlavní a také největší město Polska. Nachází se přímo ve středu země, a to v části zvané Mazovsko. V dnešní době ve Varšavě žije přibližně 1,8 miliónů obyvatel a město představuje významné kulturní a hospodářské centrum Polska. Najdete zde mimo jiné i 18 vysokých škol a nespočetné množství muzeí, divadel, galerií a knihoven.

Památky a zajímavá místa

Varšava je bohužel jedno z měst, která byla během války značně poničena, a proto neoplývá zrovna tucty pamětihodností. I tak zde ale najdete historické stavby, které rozhodně stojí za to navštívit. Jednou z nich je dozajista Královský palác z 18. století, jenž v dávných dobách sloužil polským vévodům, králům i prezidentům. Jednalo se o úchvatnou až dech beroucí stavbu. Naneštěstí však zámek v roce 1944 zastihla ničivá destrukce nacistů, kteří zámek doslova a do písmene srovnali se zemí. Pro celé město byl zámecký komplex ztrátou nesmírné hodnoty, a tak se rozhodli ho v barokním stylu postavit znova. Stavba byla dokončena a veřejnosti zpřístupněna v roce 1984. Další zajímavou památkou je také katedrála sv. Jana Křtitele, jenž patří mezi nejvýznamnější církevní památky Polska nebo Palác vědy a kultury. Zastavit byste se během svých cest měli také na Staroměstském náměstí a na Zámeckém náměstí se sochou Zikmunda III.

 

Kdy do Varšavy?

Protože je Varšava hlavním městem našich sousedů a z Prahy je to 670 a z Ostravy pouhých 390 km, můžete do Varšavy cestovat téměř kdykoliv. Pokud dáte na radu meteorologů s podnebím a počasím nad Varšavou se to má následovně. Nad celým Polskem vládne stejně jako nad Českou republikou kontinentální podnebí. Léta jsou zde tedy horká a zimy chladné a mrazivé. Roční úhrn srážek činí přibližně 700 mm. Jestliže se během svých cest chcete vyhnout davům prázdninových turistů a mrazivé zimě, doporučujeme pro cestu využít jarní nebo podzimní měsíce.

 

Zoologická zahrada

Každý z nás, ať už malý nebo velký zajisté někdy navštívil zoologickou zahradu. Ta, která se nachází ve Varšavě, však není jen tak ledajaká. Jedná se o ZOO, která byla založena již v roce 1928 a rozprostírala se na 12 hektarech. Dnes je její rozloha trojnásobně větší a najedete zde více než 5 000 druhů zvířat. Samozřejmě ani v této ZOO není nouze o suvenýry, občerstvení, dětská hřiště a odpočinková místa. Kromě běžné prohlídky se pak ve varšavské ZOO můžete zúčastnit také komentovaného krmení jednotlivých druhů zvířat, a tak se o Vámi oblíbeném druhu můžete dozvědět ještě víc.