Eurovíkend Stockholm

Stockholm je hlavní a také největší město Švédska. Nachází se na východním pobřeží této impozantní země, přesněji mezi sladkovodním jezerem Mälaren a Baltským mořem. Stockholm je důležité obchodní a průmyslové centrum Švédska a sídlo vlády, parlamentu i hlavy státu. V dnešní době zde žije přibližně 1 milión obyvatel, a protože je až 30% města tvořeno vodními toky, je zde neuvěřitelně čisté ovzduší.

Památky a zajímavá místa

I Stockholm má svým návštěvníkům co nabídnout. Mezi nejkrásnější a turisticky nejnavštěvovanější památky zde patří například katedrála Storkyrkan pocházející ze 13. století. Zajímavý je však také kostel Riddarholm nebo radnice Stadshuset. Dominantou města ale zůstávají Královský a Drottningholmský palác. Kromě těchto památek je hlavní město Švédska proslulé také svými muzei. Za návštěvu stojí například muzeum Vasa, ve kterém se nachází vrak válečné lodi potopené v roce 1628. Na mořském dně ležela do roku 1961, kdy ji odborníci vyzvedli z temných mořských hlubin a umístili do muzea. Dalším výjimečným muzeem a zároveň zoo je Skansen, jehož název napovídá o lidových stavbách, které v něm můžete vidět.

 

Kdy navštívit Stockholm?

Nad městem Stockholm vládne mírné přímořské podnebí, které se vyznačuje chladnou a mrazivou zimou a teplým létem. Nejteplejším měsícem je zde červenec, s teplotami kolem příjemných 22°C a nejchladnějším leden. Dešťové srážky Vás zde mohou překvapit během celého roku. Pro návštěvu města je vhodná asi jakákoliv roční doba. Extrémní teploty zde totiž místní vůbec neznají.

 

Stockholm, Evropské město kultury

Tímto názvem byl Stockholm slavnostně nazván v roce 1998. Krátce po tomto jmenování si prošel hloubkovou rekonstrukcí a dnes zde kromě historických a architektonických památek a staveb můžete vidět také nová sídla a domy. Stockholm je město, které si velmi dbá na svou kulturu, a proto se zde nachází velké množství divadel, muzeí, galerií a obrazáren. Kromě toho můžete během roku navštívit hned několik společenských akcí a festivalů.