Eurovíkend Split

Split je druhé největší město Chorvatska, které se nachází ve střední Dalmácii neboli na chorvatském pobřeží Jaderského moře. Ve Splitu se nachází jeden z největších a rovněž nejdůležitějších přístavů Chorvatska a v dnešní době zde žije přibližně 220 000 obyvatel. I když je toto chorvatské město velkým průmyslovým centrem, dokázalo si zachovat svou zelenou a zdravou tvář plnou vegetace a lesních ploch. V posledních letech patří Split mezi nejnavštěvovanější města Chorvatska.

Památky a zajímavá místa

Split je často označován za vnitrozemní město, i když v něm najdete přístav a pláže. Svou kontinentální podobu si totiž ponechává hlavně díky místním historickým a architektonickým památkám. Mezi ty nejnavštěvovanější patří například Diokleciánův palác, pocházející z přelomu 3. a 4. století, kostel a klášter sv. Františka nebo palác Kambjů. Zajíst byste však měli i na krásné Národní náměstí plné historických budov a v neposlední řadě nesmíte minout ani sochu biskupa Řehoře Ninského.

 

Kdy navštívit Split?

Nad Splitem se rozprostírá typicky středomořské podnebí, které se vyznačuje suchými léty a mírnými zimami. Počtem slunečných dnů se Split dokonce řadí k jedněm z nejslunnějších měst Evropy. Díky těmto skvělým podmínkám se zde v hojném množství pěstuje ovoce, zelenina a vinná réva. Pokud se chcete vyhnout hlavní sezóně, doporučujeme Vám navštívit Split někdy začátkem podzimu.

 

Kultura a zábava ve Splitu

Chorvatské město Split má nejen svým obyvatelům, ale také návštěvníkům rozhodně co nabídnout a o zábavu tu nikdy není nouze. V celém městě najdete nespočet příjemných restaurací, vináren, nočních klubů a barů i venkovní posezení. Pokud budete ve městě kolem 7. května, můžete se zúčastnit svátku sv. Domnia, který provázejí velké oslavy a lidové slavnosti. Začátkem července pak klid ve městě naruší velkolepý festival Zabavne glazbe a koncem srpna historické slavnosti Dny Diokleciána. Asi nejznámějším a nejoblíbenějším festivalem je však ve Splitu tzv. Splitsko ljeto, kdy pod širým nebem vystoupí hudební skupiny, operní pěvci i divadelní herci.

 

Koupání

S Chorvatskem je pro většinu z nás neodmyslitelně spojeno klidné moře a čisté pláže. Ve Splitu najdete hned 6 městských koupališť a pláže s oblázky, pískem i umělým posypem. Stačí si tedy jen vybrat.