Eurovíkend Soluň

Město Soluň jinak známé také jako Thessaloniki je druhé největší město Řecka a metropole řecké Makedonie. Nachází se v severní části Řecka a v dnešní době zde žije přibližně 1 milion obyvatel. Protože ve městě najdete mnoho krásných historických památek, byla Soluň v roce 1988 zařazena na seznam světových památek UNESCO. Jedná se o jedno z nejkulturnějších řeckých měst.

Památky a zajímavá místa

V Soluni najdete spoustu zajímavých míst, které rozhodně stojí za návštěvu. Mezi nejoblíbenější historické památky zde patří například Bílá věž pocházející z 15. století, Rotunda ze 4. století před n. l nebo slavný Galeriův oblouk. Velmi zajímavou stavbou je pak také kostel Agia Sofia neboli Chrám boží moudrosti, který až nápadně kopíruje úchvatný chrám stojící v Istanbulu.

 

Kdy do Soluňe?

Soluň je turisty ze všech koutů Evropy navštěvována zejména během letních prázdnin. Léta jsou tu totiž velmi teplá a slunečná a denní teploty obvykle dosahují až 40°C. Zimy jsou naopak mírné a doprovází je jen občasné srážky. Ideální dobou na prohlídku města a jeho pamětihodností je nejspíš období jara či podzimu, kdy se denní teploty pohybují okolo příjemných 20°C a ulice města nejsou zaplněny zvědavými turisty.

 

Město kostelů

Řecko je zemí, která chová velmi silnou křesťanskou víru a většina jeho obyvatel patří k ortodoxním křesťanům. K jejich každodennímu životu tedy neodmyslitelně patří i návštěva kostelů, a proto jich v Soluni najdete nepřeberné množství. Některé z nich patří mezi opravdové skvosty, a když tedy kolem nějakého kostela půjdete, určitě alespoň na okamžik nahlédněte dovnitř. Kostely jsou zde většinou zdobeny krásnou mozaikou a zlatými předměty. Za návštěvu stojí například největší kostel celého Řecka Agios Dimitrios s kryptou pocházející z 3. století n. l. nebo kostel Agia Sofia z poloviny 8. století.

 

Centrum města

Soluň a stejně tak i její centrum se snaží všemožně přizpůsobit nejen zdejším obyvatelům, ale také turistům, a proto zde téměř na každém kroku narazíte na nějakou tu rybí restauraci, módní butik, obchod se suvenýry nebo noční klub. Každý večer se pak přímo v centru koná nějaká společenská akce. Většinou se jedná o hudební koncert, vernisáž, divadelní představení nebo zábavný karneval.