Eurovíkend Neapol

Neapol neboli italsky Napoli patří k jedněm z nejznámějších měst Itálie. Rovněž se jedná o největší město tohoto státu, ve kterém v dnešní době žije přibližně 1 milión obyvatel. Neapol se rozkládá v Neapolském zálivu, přesněji mezi Vesuvem a vulkanickým územím Campi Flegrei a představuje hlavní město Kampánie. V roce 1995 bylo historické centrum tohoto města zapsáno na seznam světových památek UNESCO a dodnes je považováno za nejkrásnější město Itálie. Charakteristickým znakem Neapole jsou úzké městské uličky, které zdejší obyvatele chrání před přímým zásahem ostrých slunečních paprsků a dále nádherný přístav plný lodí a jachet.

Památky a zajímavá místa

V Neapoli najdete nesčetné množství historických kostelů, chrámů a jiných církevních staveb. Nejnavštěvovanější památkou je zde nejspíš bazilika Dóm San Gennaro nebo hrad Castel dell´Ovo neboli hrad zlatého vejce, který se nachází v blízkosti krásného zálivu. Dalšími hrady ve městě jsou pak také hrad Kapuánů, Nový hrad nebo hrad sv. Eliáše. Asi nejkrásnějším kostelem je v Neapoli gotický chrám Santa Chiara, který se nachází v historické části města a pochází z počátku 14. století. Navštívit můžete také kostel sv. Dominika nebo kostel sv. Františka z Paoly. A pokud už budete mít dost kostelů a chrámů vydejte se do blízkých osad, kterými jsou Pompeje nebo Herculaneum.

 

Kdy navštívit Neapol?

Neapol je městem, pro které jsou typická horká léta a mírné zimy. Očekávat zde tedy můžete teploty, které se v letních měsících pohybují okolo 30°C a v zimních měsících klesají k 5°C. Za nejteplejší měsíc je zde považován červenec a za nejchladnější leden. Pokud chcete Neapol navštívit především pro poznání zdejší kultury a historických památek, nejvhodnější dobou pro návštěvu bude zřejmě období jara nebo podzimu. Vyhnete se tak nejen extrémním teplotám, ale i všudypřítomným davům turistů.

 

Krásná Neapol

Jestliže jste již byli i v jiných italských městech a představujete si Neapol podobně, jste na omylu. Neapol se totiž s jinými italskými městy nedá vůbec srovnat. Najdete zde nejen historické památky, vstřícné obyvatele a slunečné pláže, ale také každodenní shon, vonící pizzu, temné a na první dojem nebezpečné uličky, všudypřítomnou historii i v dáli hrozící Vesuv. O městě Neapol, asi nejlépe vypovídá přísloví, které pronesl německý básník Goethe. Zní, kdo viděl Neapol, nemůže být už nikdy smutný.