Eurovíkend Malmö

Malmö je třetí největší město Švédska hned po Stockholmu a Goteborgu. Nachází se v jižní části země a mostem Öresund, který je jedním z nejdelších mostů na světě, spojuje Švédsko s dánskou Kodaní. Malmö představuje jedno z nejvíce průmyslových švédských měst a přitom patří mezi nejzelenější města Evropy. V dnešní době zde žije přibližně 300 000 obyvatel.

Památky a zajímavá místa

Malmö je velmi výjimečné švédské město. Kromě zdejší atmosféry, nádherné okolní přírody a milých obyvatel zde najdete i pár zajímavých historických památek. Tou nejnavštěvovanější je zámek Malmöhus, který v roce 1870 zachvátil požár a způsobil na této pamětihodnosti výrazné škody. Proto byl ve 20. století zrekonstruován v moderním funkcionalistickém stylu. Za městskou památku je také považován již dříve zmiňovaný most Öresund nebo 190 metrů vysoká věž Turning Torso, která svým netypickým vzhledem způsobuje dojem otáčení. Ve městě kromě památek najdete také obrovskou továrnu na čokoládu a čokoládové muzeum, které Vás seznámí s velmi zajímavou historií místní čokoládovny. Pány pak zajisté nadchne i možnost prohlídky pivovaru Carlsbergs nezbytnou degustací a pro naše nejmenší se ve městě nachází i malá zoologická zahrada.

 

Kdy navštívit Malmö?

Pokud přemýšlíte o návštěvě města Malmö, měli byste se nejspíš seznámit s následujícími informacemi. V Malmu, stejně jako v celém Švédsku panuje oceánské klima. Léta jsou zde tedy příjemně teplá s teplotami kolem 20°C a zimy chladné, s teplotami klesajícími těsně pod nulu. Sníh můžete ve městě vidět od prosince do března. Bohužel však obvykle stejně rychle jak napadne, zase roztaje. Malmö se vyznačuje až 169 deštivými dny v roce. Neideálnější dobou pro návštěvu tohoto zajímavého města je jaro nebo léto. Nemusíte se obávat žádných extrémních teplot a během procházení města si určitě užijete krásné slunečné dny. Navíc zde jako v jiných evropských metropolích nenarazíte na přeplněné davy turistů.

 

Festivaly

Malmö se o své obyvatele i turisty stará opravdu přepychově. Právě proto se zde pořádají i nejrůznější společenské a kulturní akce. Tou nejzajímavější je jarní Malmö festival, kde najdete dobré jídlo, pití, atrakce, hudební kapely, zpěváky i řadu dalších umělců. Pokud jste spíše na klidnější formu zábavy, můžete se zúčastnit filmového festivalu v březnu nebo gurmánského festivalu pro mlsné jazýčky, který se ve městě pořádá v srpnu.