Eurovíkend Krakov

Krakov je metropole Malopolského vejvodství a jedno z nejnavštěvovanějších a také nejkrásnějších polských měst. Najdete zde více než 6 000 historických památek, a proto je také Krakov zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Celé město se rozkládá v jižní části Polska na řece Visle a v dnešní době zde žije přibližně 800 000 obyvatel. Až do roku 1956 byl Krakov hlavním městem Polska a proto je dodnes velmi významným centrem země. Mimo jiné se zde nachází také univerzita, která je jen o 16 let mladší než naše Pražská a studoval na ní Jan Pavel II. a Mikuláš Koperník.

Památky a zajímavá místa

Krakov má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Mezi nejnavštěvovanější památky zde patří krásný Královský zámek s katedrálou, kostel Panny Marie nebo Hlavní náměstí plné historických domů a budov. Kromě památek zde najdete i obchody a stánky s polskými specialitami, gurmánské restaurace pro mlsné jazýčky a příjemné kavárny na odpolední odpočinek. V Krakově se nachází i největší aqvapark v Polsku. Kromě bazénů a různých vodních atrakcí v něm najdete dokoncenejdelší tobogán v Evropě.

 

Kdy navštívit Krakov?

Nad Polskem vládne kontinentální a oceánské podnebí a proto se v jeho jednotlivých částech můžete setkat s různými teplotami. Konkrétně Krakov se vyznačuje teplými léty, s teplotami kolem 25°C a mrazivými zimami. Ideální dobou pro návštěvu města jsoujarní nebo podzimní měsíce.

 

Co ještě v Krakově navštívit?

Kromě výše zmiňovaných památek můžete v Krakově navštívit také několik památníků věnovaných obětem holocaustu. Velmi zajímavý je pak také solný důl Wieliczka, nacházející se nedaleko Krakova, jenž je v provozu již více než 700 let. Po vstupu do dolu se ocitnete ve světě podzemních chodeb, komor a skalních útvarů, na které jen tak nezapomenete. Důl představuje nejstarší polský podnik a je také zapsán na seznam světových památek UNESCO. A i když má město za sebou dlouhou a ne příliš šťastnou minulost, v dnešní době představuje moderní a po všech stránkách zajímavé město. Na své si zde přijdou nejen památkáři a turisté, ale také zamilované páry. Ty zajisté ocení zdejší útulné a romantické uličky, jako stvořené pro večerní tajné schůzky. Mládež pak jistě nadchne velké množství večerních klubů, barů a podniků nabízející všemožnou zábavu.