Eurovíkend Kodaň

Kodaň je hlavní a zároveň také největší město Dánska. Leží na východním pobřeží poloostrova a pyšnit se může nejdelší pěší zónou na světě. Málo kdo ví, že Kodaň patří na seznam měst s nejvyšší a nejkvalitnější životní úrovní a vyznačuje se zejména skvělým a šetrným vztahem k přírodě. V roce 1996 byla Kodaň jmenována Evropským městem kultury a pro Dánsko představuje také podnikatelské a vědecké centrum. V Kodani v dnešní době žije přibližně 500 000 obyvatel, z čehož je až 97% rodilých Dánů. Toto město je také sídlem dánské královny.

Památky a zajímavá místa

I v Kodani můžete obdivovat historické a architektonické památky. Mezi ty nejnavštěvovanější a tedy i nejzajímavější patří například bronzová socha malé mořské víly s názvem Lelle Hayfrue, která zde stojí od roku 1913. Byla vytesána podle pohádky Malá mořská víla, spisovatele Hanse Christiana Andersena, který se ve městě narodil. Malá mořská víla má symbolizovat pravou lásku, kvůli které je člověk schopný obětovat vše. V roce 1964 našli tuto sochu bez hlavy. Přes noc jí někdo totiž uřízl jak vlasy, tak nos. Zajímavostí je, že se k tomuto činu dobrovolně přiznalo až 200 pachatelů. Kdo vlastně tento zločin spáchal, však nikdy nebylo objasněno. Během dlouhých let byl tento žertík v obdobných formách zopakován ještě několikrát. Další krásnou památkou Kodaně je i renesanční palác Borsen. Navštívit byste ale měli také planetárium de Brahe nebo Královskou knihovnu, ve které je umístěno 2,5 miliónů knih a 55 000 rukopisů.

 

Kdy navštívit Kodaň?

Chystáte se do Dánska a jeho hlavního města, ale nevíte, která roční doba, je na tuto návštěvu nejvhodnější? Kodaň se nachází v mírném podnebném pásu vyznačujícím se teplými léty s 20°C a zimou, kdy se teploty drží kolem nuly. I když je území města v mírném pásu, projevuje se větrným a deštivým podnebím, které ho provázeí během celého roku. Pro Evropany je obvykle v Kodani velkým překvapením šedá a bezbarvá obloha. Ta je však pro Dánsko naprosto typická. Kodaň můžete navštívit v jakékoliv roční době, zimní měsíce však bývají poměrně deštivé.

 

Bez kola ani ránu

Protože je Kodaň poklidné městečko plné příjemných a velmi společenských lidí, většina obyvatel zde za nejoblíbenější a nejpoužívanější dopravní prostředek používá cyklistické kolo. Kvůli tomuto zvyku ve městě narazíte na hromadu cyklistických obchodů a půjčoven a na každém kroku uvidíte nějakou tu cyklostezku. Oproti automobilům má kolo hned několik výhod. Cesta Vás téměř nic nestojí a pohodlně se dostanete kamkoliv budete potřebovat.