Eurovíkend Helsinky

Helsinky jsou hlavním a zároveň také největším městem Finska. Nachází se zde největší námořní přístav celé země a v dnešní době tu žije přibližně 600 000 obyvatel. Helsinky se nacházejí přímo ve středu celého poloostrova a leží v nulové nadmořské výšce. Málo kdo ví, že právě toto město patří k jedněm z nejčistších a nejvíce upravovaných měst na světě.

Památky a zajímavá místa

I Helsinky mají samozřejmě svým turistům co nabídnout. Mezi nejnavštěvovanější a nejzajímavější památky zde patří například námořní pevnost Suomenlinna z 18. století, která je zařazena na seznam světových památek UNESCO. Další zajímavou stavbou jekatedrála Uspenski, která patří mezi největší ortodoxní kostely Evropy nebo kostel Temppeliaukio, jehož stěny tvoří přírodní skála. Navštívit můžete také sochu cara Alexandra II. nebo budovu parlamentu s řadou krásných mohutných sloupů. Všem milovníkům historie by pak rozhodně neměla ujít návštěva Finského národního muzea, ve kterém najdete archeologické nálezy a etnologické materiály.

 

Kdy navštívit Helsinky?

Rozhodujete se, zdali navštívit nebo nenavštívit Helsinky, ale nevíte, která roční doba je vlastně pro návštěvu města nejvhodnější? Na území Helsinek se střídá typicky kontinentální podnebí s přímořským klimatem. Léta jsou zde obvykle teplá a příjemná a zimy kruté, sněhem zaváté a dokonce doprovázené opravdu silnými mrazy. Nízké denní teploty Helsinky začínají doprovázet již v podzimních měsících. Pokud si myslíte, že na jaře vše přejde, jste na omylu. Jaro totiž v Helsinkách nastává až na přelomu dubna a května. Pokud se tedy chcete vyhnout zimě i horkům, doporučujeme návštěvu města naplánovat na začátek letních měsíců.

 

Země tisíce jezer

Finsku se často přezdívá země tisíce jezer. Na území této fascinující a zcela originální atmosférou pokryté země se jich totiž nachází více než 180 000. Protože jsou Helsinky turisticky nejnavštěvovanější město Finska, není divu, že zde kromě historických památek najdete i jiné místa plná zábavy. Pokud cestujete s dětmi, určitě se zastavte do místní ZOO, historii Vám objasní dřevěný skanzen, odpočinout si můžete v parku Kaivopuisto, moře můžete pozorovat z pláže Hietaniemi a nebo se můžete zajít pobavit do zábavního parku Linnanmaki. Pokud máte rádi vědu, rozhodně zajděte i do zábavního centra Heureka. Jedná se o vědecké centrum s 3D kinem a jinými zajímavými vymoženostmi. A jestliže dáte před vším výše zmiňovaným vždy přednost umění a poznání, zajisté Vás nadchne fakt, že v Helsinkách najdete více než 80 různých muzeí a galerií. A abyste nezapomněli, odkud vlastně pocházíte, navštivte v Helsinkách jednu z mnoha českých hospod. Poznáte je podle názvů typu Hádanka, Milenka, apod.