Eurovíkend Istanbul

Istanbul neboli Konstantinopol je město, které dohromady spojuje dva odlišné a přitom sousedící kontinenty, Evropu a Asii. Jedná se o jedno z vůbec nejstarších měst na světě a v dnešní době zde žije přibližně 10 miliónů obyvatel. Pokud chcete zažít tradiční dávný orient s kombinací typicky evropských zvyků, rozhodně navštivte různorodý Istanbul.

 

Památky a zajímavá místa

V Istanbulu najdete velké množství historických a architektonických památek, které navštívíte, samozřejmě záleží na Vás. Mezi ty nejznámější a turisticky nejnavštěvovanější však patří například Chrám boží moudrosti Aya Sofya, který byl vybudován v 6. století, kdy zemi vládl císař Justinián a dodnes je považován za vrcholnou stavbu Byzantského stavitelství. Nejdůležitější islámskou modlitebnou v Istanbulu je pak Modrá mešita neboli Sultan Ahmet Camii, odkud poutníci vycházeli na svou cestu do Mekky. Minout byste neměli ani palác Topkapi, sídlo sultánů, ve kterém byl v dávných dobách umístěn harém a klenoty všech významných panovníků Osmanské říše. Kolem paláce se navíc rozprostírá nádherná okrasná zahrada. V neposlední řadě je pak rozhodně zajímavý i palác Dolmabahce. Jedná se totiž o nejluxusnější a navíc i největší palác celého Bosporu, který se rozprostírá na místě, kde původně stál dřevěný palác sultána Ahmeda I. Dolmabahce.

 

 

Části Istanbulu

Istanbul je největší město Turecka a jak jsme již zmínili, jedná se o město napůl evropské a napůl asijské. Tyto dvě části od sebe odděluje mořská úžina Bospor dlouhá 31,5 km a hluboká 118 metrů. V evropské části najdete většinu významných památek a to především z dob Byzantské a Římské říše.

 

Co Istanbul nabízí?

Kromě náboženských a historických památek Vás v Istanbulu jistě uchvátí i zdejší exotické trhy a bazary. Na nich si můžete zakoupit turecké pochoutky, exotické a orientální koření, sošky a starožitnosti, látky a šátky a jiné zboží všeho druhu. O cenách se zde samozřejmě smlouvá a místní to berou za přirozenou věc. Nikdy se nespokojte s původní cenou, obvykle je totiž až příliš nadceněná.

 

Kdy do Istanbulu?

Nad územím Istanbulu vládne subtropické klima. Léta jsou zde velmi horká a denní teploty často dosahují i 40°C. Na rozdíl od jiných tureckých měst je však pro Istanbul typická velká vlhkost vzduchu, díky které můžete poznávat město i v horkých letních dnech. Podzim je v Istanbulu doprovázen deštěm a mlhou a v zimních měsících Vás může dokonce překvapit i sníh. Nejlepší doba, pro návštěvu města je tedy jaro nebo léto.