Eurovíkend Göteborg

Göteborg je druhé největší město Švédska a zároveň největší přístavní město v zemi. Nachází se na jihozápadním pobřeží a v dnešní době zde žije přibližně 500 000 obyvatel. Göteborgu se často přezdívá malý Londýn nebo také zelené město. Na území tohoto města se totiž nachází až neuvěřitelné množství parků.

Památky a zajímavosti

Pokud patříte mezi milovníky historických a architektonických památek, Göteborg Vás nejspíš příliš nenadchne. Většina památek, které byly ve městě postaveny během 17. století totiž byly postaveny ze dřeva a do dnešních dob se jich příliš nedochovalo. Ty, které zbyly, si můžete prohlédnout v Göteborském skanzenu. Během dalších let pak ve městě mezi architektonickými směry převládl především funkcionalismus. Jednou z nejnavštěvovanějších památek je pevnost Älvsborg nacházející se na Jižním Göteborském souostroví. Pevnost pochází ze 17. století a jejím účelem bylo chránit Švédy před útokem Dánska a Holandska. Další zajímavou pevností je pak také pevnost Elfsborg s kostelem a prostory bývalého vězení.

 

Kdy navštívit Göteborg?

Jak jistě víte, Švédsko se nachází v mírném podnebném pásu severní polokoule a vyznačuje se tedy chladným kontinentálním počasím. Jinak tomu není ani v Göteborgu, protože se však jedná o přístavní město, má oceán na počasí přirozený vliv a často do města přinese chladný až arktický vzduch. Pro návštěvu města jsou vhodné jarní nebo letní měsíce, kdy je v Göteborgu příjemné teplo.

 

Zábava v Göteborgu

Až budete mít dost památek a budete toužit po dalších zážitcích, můžete se jen tak procházet městem a nasávat atmosféru, posedět v příjemné rodinné restaurací nebo vyrazit do jednoho z nočních klubů a barů. Pokud však toto není přesná představa Vašeho pobytu, zkuste se pobavit jinak, máte přece namířeno do Švédska! V Göteborgu byste rozhodně měli navštívit zábavní park Liseberg. Jedná se o místo plné strašidelných hradů, horských drah i jiných zábavných atrakcí. Zajímavé je také přírodovědné muzeum Universum, ve které si projdete žraločí tunel, tropický prales a poznáte řadu fascinujících exponátů. Jestli cestujete s přítelem, přítelkyní, manželem či manželkou, na romantické procházky si vyjděte do parku Palmhuset. Právě zde se totiž nachází více než 2 000 různých odrůd růží, okrasné lavičky a malý palác. A pokud ani na dovolené nechcete přestat vyhledávat kulturní akce, můžete vyrazit na jeden z městských festivalů. Za největší festival je zde považována noc filmů, kdy se během několika dní divákům promítne až 400 různých filmů.