Eurovíkend Gdaňsk

Gdaňsk je jedno z největších a zároveň i nejstarších měst sousedního Polska. Nachází se u břehu Baltského a Gdaňského zálivu a často je označováno za metropoli Pomořského vojvodství. V dnešní době v Gdaňsku žije přibližně 500 000 obyvatel a nachází se zde jeden z největších polských námořních přístavů. Jen kousek od Gdaňsku, na malém poloostrově Westerplatte začala dne 1. 9. 1939 druhá světová válka, v té době bylo město pod německou nadvládou.

Památky a zajímavosti

Pokud Vás fascinují historické a architektonické památky, město Gdaňsk se Vám zajisté zalíbí. Všechny významné památky jsou situovány v okolí Královské cesty. Najdete zde bohatě zdobené domy, historické budovy i gotickou radnici, ve které se v dnešní době nachází historické muzeum města. Radnice je známá a turisty často navštěvována hlavně kvůli svému carillonu, neboli replice hudebního nástroje z 13. století. Zastavit byste se měli také u nádherné památky zvané Artušův dvůr. Symbolem města je však krásná Neptunova fontána, kterou rozhodně nemůžete minout. A pokud Vás ještě nezačnou bolet nohy, zastavte se taky u baziliky Panny Marie. Jedná se totiž o největší cihlový chrám v Evropě a vejde se sem až 2 500 osob. O nic víc pozadu však nezůstává ani chrám sv. Kateřiny nebo katedrála v Oliwě, ve které jsou umístěny varhany z 18. století.

 

Kdy navštívit Gdaňsk?

Plánujete-li navštívit toto všudypřítomnou historií plné město, ale nevíte, kdy je pro cestu nejvhodnější doba, máme pro Vás několik faktů. Počasí a podnebí v Gdaňsku ovlivňuje přímořské klima a proto je nestálé. S předpovědí na několik dní dopředu mají problém i sami meteorologové, často se zde totiž stává, že se teploty během dne změní i o 20°C. Pro Polsko jako takové, jsou typické mírné zimy a teplá léta. Do Gdaňsku se vydejte na přelomu jara a léta. To byste se měli vyhnout jak extremnímu počasí, tak davům prázdninových turistů.

 

Zábava v Gdaňsku

Pokud během svých cest toužíte také po nezapomenutelných zážitcích, Gdaňsk je pro Vás to pravé místo. I když se na první dojem nejedná o nijak velké město, rozhodně má svým obyvatelům i návštěvníkům co nabídnout. Kromě historických památek, divadelních sálů, muzeí, galerií a opery, se zde každý večer koná jiná kulturní akce. Tradiční polská hudba, lidové tance a úžasné jídlo. Pokud ale přeci jen chcete raději poznat pravou stránku tohoto polského města, navštivte archeologické nebo námořní muzeum. V tom námořním se dozvíte vše o životě na moři, těžké práci námořníků, o lodích i o námořnících samotných. Dokonce můžete navštívit itajemný maják, jenž se v posledních letech stal velmi navštěvovaným místem turistů.