Eurovíkend Dubrovník

Dubrovník je přístavní město nacházející se na jihu Dalmácie. Jedná se o jedno z nejznámějších přístavních měst Chorvatska a ročně ho navštíví tisíce turistů ze všech koutů Evropy. Již od nepaměti Dubrovník prosperoval převážně z námořního obchodu a jinak tomu tedy není ani dnes. V Dubrovníku žije asi 50 000 obyvatel, z čehož jsou z 88% Chorvaté. Město je kvůli své kráse často srovnáváno s italskými Benátkami.

Památky a zajímavosti

V Dubrovníku můžete stejně jako v jiných evropských městech obdivovat významné historické a architektonické památky. Mezi ty turisticky nejnavštěvovanější zde patří například krásná barokní katedrála pocházející ze 17. století nebo kostel sv. Blažeje, osoby považované za patrona celého města. Zajímavá je také Onofriova kašna, která byla v 13. století součástí městského vodovodního systému. A pokud milujete historii a archeologii, rozhodně navštivte katedrálu panenky Marie s názvem Velika Gospa. Tato stavba pochází ze 17. století a disponuje cenným inventářem a bohatou klenotnicí. Pod chrámem byla během archeologických průzkumů objevena byzantská bazilika pocházející z přelomu 5. a 6. století. Co Vás však ve městě zajisté zaujme už na první pohled, jsou mohutné hradby, které město obklopují a chrání. Opevnění je dlouhé neuvěřitelných 1 940 metrů a pochází z dob od 8. do 17. století.

 

Kdy do Dubrovníku?

Přemýšlíte nad návštěvou tohoto malebného chorvatského města, ale nevíte kterou roční dobu si vybrat? Chorvatsko je stát, který je turisty navštěvován převážně o letních prázdninách, málokdo však ví, jak krásné je město Dubrovník i v jinou roční dobu. Typické jsou pro něj teplá léta a mírné zimy. Deštivé dny se objevují jen v zimních měsících, jinak je v Dubrovníku během celého roku příjemně slunečno.

 

I v Dubrovníku se můžete koupat

Dubrovník je město, které většina turistů navštěvuje kvůli zdejší atmosféře a památkám. I v tomto chorvatském městečku se však můžete koupat. Jihovýchodně od Starého města se nachází městské koupaliště, které svým návštěvníkům za malý poplatek nabízí krásnou a pečlivě udržovanou pláž s hrubým pískem i drobnými oblázky. Kromě této pláže najdete v Dubrovníku samozřejmě i jiné, ty však již nejsou tak udržované. Pokud chcete zapadnout mezi místní, vydejte se na oblázkovou pláž sv. Jakov, která se rozprostírá jen kousek od kláštera. Své koupání můžete s rodinou či přáteli pojmout i jako výlet a vyrazit si na nedaleký ostrov Lokrum. Ten nabízí návštěvníkům čisté pláže, solné jezero, překrásnou a místy až dech beroucí přírodu i nudistické pláže pro odvážné.