Eurovíkend Dublin

Dublin je hlavní, a zároveň také největší město Irska. Mnozí ho znají jako zelené město, město sv. Patrika nebo město, ve kterém se zrodilo černé pivo Guinness. Jeho poloha je situována na východě Irska, v místech kde se řeka Liffey vlévá do Irského moře. V dnešní době v Dublinu žije přibližně 500 000 obyvatel.

Památky a zajímavosti

Protože má Dublin stejně jako celé Irsko za sebou již dlouhou a velmi zajímavou historii, není divu, že se zde dochovalo i několik historických a architektonických památek. Při svých cestách byste tedy rozhodně měli navštívit katedrálu Christ Church z 11. století, která představuje nejstarší budovu v Dublinu. Její novogotický vzhled však získala teprve v roce 1871. Zajímavý je také dublinský hrad Castle s přepychovým vybavením nebo bývalé sídlo parlamentu, jenž nese název Bank of Ireland. Na počest patronu Irska, se pak v Dublinu nachází také největší kostel v celém Irsku, jenž je místním znám jako katedrála sv. Patrika. Pokud chcete mít na Dublin rozhled, vydejte se ke komínu Smithfield Chimney, ze kterého je dnes vybudována moderní prosklená rozhledna. A jestliže dáte před památkami přednost spíše umění, můžete v Dublinu zamířit do národního muzea nebo navštívit Trinity College. Jedná se o nejstarší irskou univerzitu, založenou v roce 1591 Alžbětou I. Úchvatný komplex historických budov a knihoven zajisté zaujme každého. Navíc zde v dávných dobách studoval i Bram Stoker, autor světoznámého hororového románu Drákula.

 

Kdy do Dublinu?

Přemýšlíte o návštěvě Irska a jeho hlavního města, ale nejste si jistí, v jaké roční době se zde vydat? Podnebí nad Irskem je známé svou mírnou zimou a poměrně chladným létem. Průměrná roční teplota v Dublinu se tedy pohybuje okolo 10°C.  I když je Dublin jedno z nejsušších irských měst, prší zde až 271 dní v roce. Pro naplánování Vašich cest, doporučujeme letní nebo podzimní měsíce. V létě zde totiž žádné extrémní teploty nepřeruší klidné poznávání města a na podzim můžete ve městě prožít pravý Halloween.

 

Proč navštívit Dublin?

Dublin je místem, odkud pocházejí osobnosti jako James Joyce, Oscar Wilde nebo hudební skupina U2. Natáčel se zde film, s názvem Zachraňte vojína Ryana a najdete zde jedno z nejlahodnějších piv v Evropě. Každoročně se zde pořádá několik nezapomenutelných festivalů, mezi nejznámější patří Jazzový festival na přelomu června a července a pak také 17. březen, kdy se celé město promění v zelený smaragd na oslavu svátku sv. Patrika. Irsko je samo o sobě zemí, která zajisté nadchne všechny milovníky přírody, zelených ploch, chladného počasí a milých lidí. Pokud jednou poznáte irské kouzlo, rozhodně se v brzké době na ostrov zase vrátíte.