Eurovíkend Budapešť

Budapešť je hlavní město Maďarska a v dnešní době zde žijí skoro 2 milióny obyvatel. Napříč městem protéká řeka Dunaj a rozděluje ho na dvě části. Jedné se říká Pešť, druhé Buda. Díky své rozloze 525 km2 je Budapešť osmým největším městem Evropské unie. Najdete zde více než 30 univerzit a nespočetné množství muzeí i galerií.

Památky a zajímavosti

V Budapešti najdete stejně jako v jiných evropských metropolích spoustu míst, kde se dobře najíte, pobavíte a odreagujete. Kromě takových moderních institucí však Budapešť disponuje i velkým množstvím historických a architektonických památek, které byste během svých cest rozhodně měli navštívit. Mezi turisticky nejobdivovanější zde patří zejména krásná budova Parlamentupocházející z přelomu 19. a 20. století, která v sobě ukrývá celkem 691 různých místností. Projít byste si poté měli i Andrássyho třídu¸ na které se nachází spousta divadel a příjemných kaváren. A v neposlední řadě jistě stojí za zmínku i Náměstí hrdinů s 36 metrovým sloupem, na němž se nachází socha svatého archanděla Gabriela.

 

Zábava v Budapešti

I když na mnohé Budapešť působí možná jako sofistikované a jemně zatmělé město, svým obyvatelům i turistům má opravdu co nabídnout. Každoročně se totiž ve městě koná hned několik festivalů, hudebních koncertů, uměleckých představení nebo tradičních trhů. Nejznámější akcí v kategorii sportu je pak v Budapešti každoroční a dnes již legendární závod Formule 1. Mladí jistě ocení i poměrně velké množství barů a nočních klubů, které každou noc ovládnou jinak poklidnou Budapešť a kde hudba utichá až se svítáním.

 

Lázeňské město

Na území maďarského města Budapešť se nachází více než 120 minerálních pramenů. Jistě Vám tedy nemusíme vysvětlovat, že ve městě najdete velký počet lázeňských komplexů a moderních wellness hotelů. Kromě nových lázní se tu nacházejí i turecké lázně, které původně pocházejí z dob Osmanské říše a dnes patří mezi jedny z nejvyhledávanějších lázní Maďarska.

 

Kdy navštívit Budapešť?

Budapešť je typickým středoevropským městem, nad kterým převládá mírné kontinentální podnebí. Počasí můžeme srovnat s tím, které známe z České republiky. Obecně se dá tedy říct, že v Budapešti zažijete chladné zimy a horká léta. Nejideálnější dobou, kdy Budapešť navštívit je nejspíš podzim. My však doporučujeme jaro, kdy je celé město krásně rozkvetlé a zelené.