Eurovíkend Brusel

Brusel je hlavním městem Belgie, sídlem NATO, významnou institucí Evropské unie a velkým pojmem ve světě ekonomiky a mezinárodní politiky. Lidé Brusel často označují za hlavní město celé Evropy. V dnešní době v Bruselu žije přibližně 145 000 obyvatel a nachází se zde celkem 159 ambasád. Zajímavostí Bruselu je, že se jedná o dvojjazyčné město, a tak jsou zde téměř všechny nápisy psané jak francouzsky, tak vlámsky.

Památky a zajímavosti

Kromě své politické stránky má Brusel také tu historickou. Mezi nejnavštěvovanější turistické památky patří třeba krásné goticko-barokní náměstí Grand Place, nově zrekonstruovaná gotická katedrála sv. Michala nebo obrovská socha molekuly železa známá jako Atomium, ze které se turistům umožňuje nádherný výhled na celé město. Nejznámější památkou a také symbolem celého města je však samozřejmě světoznámá fontána se 61 centimetrů velkou sochou čůrajícího chlapečka Manneken-Pis. Poprvé byla tato socha vytesána a veřejnosti představena již v roce 1388, během dlouhých staletí ji však vandalové často poničili nebo zcela ukradli, takže ta, kterou ve městě uvidíte dnes, již není původní. Bronzová socha chlapečka má symbolizovat vzdor Bruselu k nepřátelskému světu.

 

Kdy do Bruselu?

Belgie je součástí mírného podnebného pásu a nad většinou území se tedy projevuje stejné podnebí jako nad většinou vnitroevropských států. Protože je však značná část Belgie situována přímo u moře, počítejte s mírnou zimou i léty. Průměrné roční teploty se pohybují kolem příjemných 20°C. Nejteplejšími měsíci jsou v Bruselu červenec nebo srpen. Město můžete samozřejmě navštívit během celého roku, nejvhodnější dobou pro objevování jeho krásy jsou však podle nás podzimní nebo jarní měsíce. Vyhnete se tak nejen velkému množství turistů během letní sezóny, ale také chladným zimním měsícům.

 

Proč Brusel navštívit?

Co je vlastně na Bruselu kromě jeho politické a historické stránky tak zajímavého? Většina turistů ve městě neodolá lahodné belgické čokoládě, která je s městem neodmyslitelně spojená a čokoládové dobroty Vás zde budou lákat doslova na každém kroku. Pokud zrovna neholdujete sladkostem, můžete vyrazit na dlouhou procházku přírodou. Jen málokdo totiž ví, že Brusel patří k nejzelenějším městům Evropy a na jeho území se nachází více než 900 hektarů parků a 1 700 hektarů lesů. Brusel by pak měl navštívit také každý správný milovník komiksů! Právě zde se totiž zrodili hrdinové jako Tintin nebo Lucky Luke a na počest komiksům se zde každoročně pořádá hned několik komiksových festivalů.