Eurovíkend Brighton

Brighton je přímořské město ležící na jihovýchodním pobřeží Velké Británie. Spolu s vedlejším městem Hove, tvoří Brighton jakési souměstí známé jako Brighton and Hove. V dnešní době zde přibližně 160 000 obyvatel a ročně sem kvůli krásným plážím, zábavním střediskům, vynikajícím restauracím i kvalitním hotelům přijíždějí tisíce turistů ze všech koutů Evropy.

Památky a zajímavosti

Jak již bylo řečeno, Brighton si své návštěvníky opravdu umí získat. Kromě nezapomenutelné přímořské atmosféry se město totiž může pyšnit také několika historickými památkami. Mezi ty nejnavštěvovanější patří královský palác Royal Pavilion, který sloužil jako královská rezidence Prince z Walesu, Jiřího IV. a později i královny Viktorie. Celá stavba je velmi zajímavá zvláště proto, že svým vzhledem připomíná paláce dálného Východu a je plná čínských ozdob a doplňků. Navštívit byste měli také kostel Svatého Mikuláše z 11. století, který představuje nejstarší dochovanou stavbu Brightonu. Velmi zajímavý je pak i chrám Svatého Bartoloměje nebo křídové sousoší Seven Sisters nacházející se u jednoho z městských přístavů.

 

Kdy do Brightonu?

Podnebí nad celou Velkou Británií je ovlivňováno především Golfským proudem. Ten způsobuje, že jsou na tomto území teplá a mírná léta a chladné zimy. Teploty se nikdy nedotýkají žádných extrémů a počasí je příjemné celý rok. Jak jistě víte, Británie se vyznačuje poměrně velkou oblačností, proto se během několika minut může počasí jakkoliv změnit. Do Brightonu můžete samozřejmě přijet kdykoliv, nejvhodnější dobou je ale jaro nebo podzim, kdy se vyhnete davům turistů během hlavní sezóny a chladným zimním měsícům.

 

Kultura a zábava

V Brightonu najdete velké množství muzeí a galerií všeho druhu. Zajímavostí města je také to, že si díla místních umělců můžete prohlédnout a zakoupit i přímo v barech nebo restauracích. Turisty ze všech míst Británie pak do Brightonu vždy v květnu přiláká velký umělecký festival doprovázený průvodem, divadelním představením, vystoupením hudebních skupin a slavnostním ohňostrojem. Při návštěvě města určitě neminete zábavní park rozprostírající se na Brightonském molu. Tento park byl pro veřejnost otevřen již v roce 1899 a místními i turisty je navštěvován v hojném množství až dodnes. V neposlední řadě bychom chtěli zmínit i fakt, že Brighton je znám jako město s velkou tolerancí vůči homosexuálům. Proto se zde také každoročně pořádá festival na jejich počest.