Eurovíkend Berlín

Berlín je hlavní město Německa a v dnešní době zde žijí přibližně 4 miliony obyvatel. Rovněž se jedná o druhé největší město Evropské unie. Berlín se nachází na severovýchodě země a přibližně 70 km západně od hranic Německa s Polskem. V historii se o slávu města postarala především 2. sv. válka.

Památky a zajímavá místa

Pokud při svých cestách navštívíte Berlín, rozhodně byste kromě svého hotelu, nesčetného množství obchodů a vynikajících restaurací, měli poznat i zdejší pamětihodnosti. Tou nejznámější je nejspíš Braniborská brána z roku 1791. Kdysi sloužila jako zpoplatněný vstup do města a dnes patří mezi jeho naprosto neodmyslitelné součásti. Další známou památkou je pak také Vítězný sloup z roku 1864, který zde nechal postavit císař Vilém I. jako symbol vítězství Pruska nad Dánskem. Stavbou, která Vás zajisté uchvátí již na první pohled, je chrám římskokatolické církve katedrála sv. Hedviky z 18. století. Nepochybně zajímavou architektonickou památkou je ale i budova parlamentu Reichstag, kostel sv. Wilhelma nebo fontána Neptunbrunnen. A v neposlední řadě pak rozhodně nemůžete minout ani pozůstatky slavné 165 km dlouhé Berlínské zdi, jež od sebe po studené válce oddělovala jednotlivé části Německa.

 

Město muzeí

Jak jistě víte, díky velkému množství muzeí, galerií a obrazáren je Berlín často prohlašován za město muzeí. Celkem jich v tomto městě najdete 175. Pokud tedy chcete poznat skutečnou historii Německa, dozvědět se podrobnosti o válkách, ztotožnit se s místní kulturou nebo prostě jen obdivovat díla celosvětových umělců, v celém Německu zajisté nenajdete lepší místo, než právě Berlín. Každým rokem se zde navíc v lednu a srpnu pro návštěvníky muzeí konají akce s názvem Muzejní noc, kdy v muzeu můžete obdivovat exponáty až do 2 hodin do rána.

Zábava v Berlíně

Pokud před historickými a architektonickými památkami dáte raději přednost zábavě s přáteli či rodinou, můžete do Berlína vyrazit na mezinárodní filmový festival Berlinale, hudební festival Maerz Muzik nebo festival současných umělců. V prosinci se pak ve městě vždy pořádají i tradiční vánoční trhy plné dobrot, ozdob a nezapomenutelné atmosféry.

 

Kdy navštívit Berlín?

Německo se podobně jako Česká republika nachází v pásmu mírného klimatu. Obecně se dá tedy říct, že jsou pro Berlín typická horká léta a chladné zimy. Protože je Berlín od Prahy vzdálený jen přibližně 350 km, můžete sem přijet prakticky kdykoliv.