Eurovíkend Benátky

Romantické ostrovní město Benátky neboli Venezia jsou hlavním městem severoitalské oblasti Benátsko. Město se rozprostírá v nejsevernější zátoce Jaderského moře. Ročně zde přijíždějí turisté ze všech koutů světa kvůli nezapomenutelné atmosféře, historickým památkám nebo každoročnímu tradičnímu karnevalu.

Památky a zajímavá místa

Málo kdo ví, že kromě projížďky v gondole toho můžete v Benátkách vidět a vyzkoušet mnohem víc. Nejspíš nejnavštěvovanějším místem je ve městě náměstí sv. Marka pocházející z 9. století. Na něm najdete také chrám sv. Marka z 11. století s mozaikovou výzdobou, oltářem ze zlata a stříbra, klenotnici se šperky a také ostatky samotného patrona města, které jsou uloženy pod hlavním oltářem. Minout byste neměli ani Dóžecí palác, jenž sloužil jako rezidence vládců města a pochází z 9. století. Barokní most Ponte dei Sospiri pak spojuje Dóžecí palác s vězením. Vašemu zraku jistě neunikne ani bazilika SantaMaria della sallute, který byl v Benátkách postaven po morové epidemii, jako poděkování Panně Marii za přeživší. V neposlední řadě pak stojí za zmínku i gotický Zlatý dům z 15. století, ve kterém se v dnešní době nachází umělecká galerie.

 

Kdy navštívit Benátky?

Podnebí nad Benátkami ovlivňuje nedaleká planina Padana, takže můžeme hovořit o kombinaci středozemského a kontinentálního podnebí. Na jaře a na podzim ve městě hodně prší, v zimě a v létě se pak zase objevuje silný středozemní vítr z hor, jenž nad městem vládne i několik týdnů. Teploty v letních měsících se obvykle pohybují okolo 25°C a v zimních měsících se drží těsně nad nulou. Ideálním obdobím pro návštěvu Benátek je podle nás září. Vyhnete se totiž nejen teplotním extrémům, ale i přeplněné hlavní sezóně.

 

Zábava a kultura

Kromě zajímavých historických a architektonických památek, můžete v Benátkách navštívit i velmi mnoho muzeí a galerií s nejrůznější tématikou, zahrát si fotbal ve zdejším alternativním klubu nebo se vydat na procházku ulicí Fondamenta Zattere Santo Spirito, která se táhne podél mořského pobřeží. V Benátkách je velmi nízká kriminalita a rozhodně zde nenarazíte na žádné hlučné vandaly. Místní mládež se baví především na domácích oslavách a večírcích, ale i přesto ve městě najdete poměrně velké množství kaváren, restaurací, vináren a nočních podniků. Pokud toužíte večer vyrazit do ulic, určitě ochutnejte místní nejoblíbenější italský alkoholický nápoj zvaný Grappa.

 

Romantická gondola

Co by to bylo za návštěvu Benátek, kdybyste se neprojeli v legendární gondole. Tyto malé lodičky jsou nedílnou součástí města již od 11. století. Jejich zajímavý a štíhlý tvar je přizpůsoben úzkým městským kanálům. V dřívějších dobách měli zajistit rychlou přepravu obyvatel po městě, dnes však slouží především jako zážitek pro turisty.