Eurovíkend Atény

Atény jsou hlavním městem Řecka a rozprostírají se poblíž Saronského zálivu. Jedná se o jedno z nejstarších měst na světě a jeho historie je neodmyslitelně spojena s řeckým božstvem. Ve středověku Atény patřily k nejsilnějším státům Evropy, dnes jsou známé především díky zdejším historickým památkám.

Památky a zajímavá místa

Pokud se rozhodnete cestovat do Řecka, v Aténách byste měli rozhodně navštívit několik významných pamětihodností. Mezi turisticky nejoblíbenější a nejvyhledávanější patří samozřejmě hlavně Akropolis. Jedná se o neodmyslitelný symbol celého města. Vstupním prostorem jsou tzv. Propylaje neboli předbraní, následuje monumentální chrám bohyně Athény Parthenón a chrámErechteion a pak už samotné Akropoli a jeho archeologické muzeum. Další známou památkou je pak chrám Dia Olympského, který patří mezi největší antické stavby a do dnešní doby se z něj dochovalo pouze 16 z původních 100 korintských sloupů. Pokud chcete navštívit nejstarší část města, najděte během prohlídek čtvrť s názvem Plaka, hlavní nákupní centra pak zase najdete naSyntagma náměstí a Kolonaki.

Kdy navštívit Atény?

Obecně můžeme Atény považovat za jedno z nejslunnějších měst Evropy. Obvykle jsou zde velmi mírné zimy doprovázené občasnými dešťovými srážkami a nočními mrazíky. Léta jsou pak v hlavním městě Řecka horké a suché a teploty během dne často převyšují i 40°C. Nejvhodnější doba pro návštěvu města z poznávacích důvodů je tedy nejspíš období mezi jarem a létem. Vyhnete se totiž nejen extrémnímu počasí, ale i hlavní turistické sezóně.

 

Zábava v Aténách

Už jste poznali krásu Atén, ochutnali místní vyhlášenou gastronomii a viděli všechny zajímavé památky? Pokud Vám docházejí nápady, jak se ve městě zabavit, máme pro Vás pár tipů. Abyste opravdu poznali pravou řeckou kulturu a atmosféru, rozhodně vyrazte na procházky po městě. Úzké uličky plné obchůdků se suvenýry a jiným zbožím Vás určitě zaujmou. Pokud dáte přednost delší procházce, projděte si cestu z Omonie na Monastikari. Cestou navíc můžete navštívit oblíbený trh s masem nebo květinový trh nacházející se u kostela sv. Ireny. Bleší trh pak najdete ve čtvrti jménem Thiseio. Zajímavou podívanou je také rituál střídání stráží u budovy Parlamentu. Tato podívaná začíná vždy v celou hodinu a jedná se o skutečně nevšední zážitek. Až se stráž vymění, můžete si zajít odpočinout do městského parku National garden, kde najdete jezírko, dětské hřiště a ničím nerušený klid. A až se setmí, můžete vyrazit do víru města, které nikdy nespí! Místní bary a kluby, restaurace i romantické vinárny jsou skvělým způsobem jak se odreagovat po náročném poznávacím dni a zažít nezapomenutelnou zábavu.