Lázně Szklarska Poręba

Szklarska Poręba neboli česky Sklářská Poruba je polské město ležící poblíž hraničního přechodu Harrachov. Jedná se o známé rekreační, turistické a sportovní letovisko, které v posledních letech patří mezi turisticky nejvyhledávanější místa Polska. Kromě prvotřídně upravovaných sjezdovek, krásné přírody a skláren, zde najdete také unikátní relaxační lázně. Ve Szklarske Porębe se mimo jiné nachází i dům, ve kterém zemřel malíř českého původu Vlastimil Hofman. Za návštěvu pak stojí také dva místní vodopády. Szklarska Poręba je zkrátka město, které zaujme snad všechny věkové kategorie, má totiž svým návštěvníkům opravdu co nabídnout.

 

Historie města

Město Szklarska Poręba bylo založeno ve 14. století, a to konkrétně v roce 1366. V té době bylo hlavní obživou místního obyvatelstva dřevorubectví a výroba skla. Významným letoviskem v oblasti lyžování, lázeňství a turistického ruchu se město stalo až v 19. století.

 

Zajímavosti

Szklarska Poręba je město, které Vás přiláká v kterékoliv roční době. V zimě to sem samozřejmě nejvíce táhne milovníky zimních sportů, lyžování, snowboardu, běžek a sáňkování, i když však po sněhu není ani památka, zdejší ubytovny a hotely jsou stále plné turistů ze všech koutů Evropy. Může zato totiž zdejší úchvatná krajina, která je přímo stvořená pro dlouhé procházky. Proto je zde vybudováno nespočetné množství turistických a cyklistických stezek, které zajisté nadchnou všechny příznivce těchto volnočasových aktivit. Pokud pak chcete obyčejnou procházku změnit v nezapomenutelný výlet, vydejte se k zdejšímu vodopádu nebo vyzkoušejte lezení na skálu. Pár skal je zde totiž vyznačeno a určeno právě pro začínající, ale i neohrožené horolezce.

 

Lázně a jejich účinky

Hlavním bodem Vašeho pobytu by měly ve městě Szklarska Poręba ale i nadále zůstat zdejší lázně. Jedná se o jedny z tradičních relaxačních lázní, které znáte z České republiky, i přesto jsou však jedinečné a mezi lázeňskými hosty velmi často vyhledávané. Po celodenním lyžování nebo letní turistice si zajisté zasloužíte nějaký ten odpočinek. Proč se však spokojit s málem, když se můžete nechat hýčkat v rukou skutečných odborníků. Zde velmi snadno zapomenete na všechny starosti a povinnosti všedních dnů a upadnete do pravého relaxačního komatu. V ničím nerušeném prostředí se uvolníte a načerpáte energii do nadcházejících dnů. Mezi nejoblíbenější procedury zde patří například aromaterapeutické a uvolňující masáže, rašelinové a rostlinné zábaly, bylinkové a perličkové koupele nebo omlazující kůry. Po všem tom hýčkání pak zajisté oceníte i vkusně zařízený pokoj, který se stane sladkou třešničkou na dortu celého pobytu. Lázně Szklarska Poręba mají samozřejmě také ozdravné účinky a pomohou tedy nejen lidem, kteří touží po odpočinku, ale také těm, které trápí nějaké zdravotní potíže. Na své si zde prostě přijde snad každý!