Lázně Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój neboli česky lázně Chudoba, je polské lázeňské město, které patří mezi jedny z vůbec nejstarších lázeňských měst v Evropě. Lázeňská tradice tohoto města sahá až do 17. století. V současné době jsou lázně Kudowa Zdrój velmi oblíbené a vyhledávané turisty ze všech koutů Evropy. Svůj statut si zachovaly především díky minerálním pramenům, přírodní léčbě, nádherné okolní přírodě, kráse Stolových hor, upravovaným turistickým a cyklistickým stezkám, muzeím a bohatému kulturnímu vyžití i modernímu a hlavně sportovnímu zázemí. Češi tyto lázně často navštěvují hlavně proto, že je to zde od hranic s Českou republikou jen co by kamenem dohodil.

 

Lázeňský park

Park, který k lázním Kudowa Zdrój neodmyslitelně patří, je často označován za samotné srdce lázní. V něm je umístěna budova pavilonu, ve kterém najdete minerální léčivé prameny z roku 1853. Nachází se zde také obrovské palmy a obrazy známého profesora Arpada von Molnara z vídeňské akademie výtvarných umění, které pocházejí z přelomu 19. a 20. století. Přímo naproti budovy pavilonu poté najdete i sanatorium Zameczek, které se zde nachází od roku 1722 a ve východní části zase sanatorium Polonia z roku 1905, ve kterém je mimo jiné umístěno lázeňské divadlo. V lázeňském parku je vhodné odpočívat při čekání na nadcházející proceduru nebo jen tak nerušeně relaxovat a nabírat sílu do dalších dnů.

 

Léčivá voda

O léčivých a na lidské tělo nesmírně blahodárných účincích minerálních pramenitých vod se ví již celá tisíciletí. Léčivé účinky zdejších vod byly objeveny v roce 1580. Na jejich počet zde poté v roce 1636 byly vystaveny dřevěné budovy, které z tohoto místa vytvořily první lázeňský komplex. V dnešní době jsou zde využívána celkem 4 minerální zřídla. Dvě z nich jsou přístupná lázeňským hostům v pavilonu, kde si ze speciálních pítek mohou návštěvníci sami odlít tolik vody, kolik uznají za vhodné. Zbylá dvě zřídla jsou pak používána výhradně pro lázeňské procedury.

 

Proč právě tyto lázně?

Lázně Kudowa Zdrój toho mají svým návštěvníkům po všech stránkách opravdu co nabídnout. Pokud Vás nebo někoho z Vašich blízkých momentálně trápí zdravotní problémy nebo jste prostě jen vyčerpaní z každodenních starostí a nikdy nekončících povinností, je pro Vás toto místo zaručeně tím pravým. Mnoho turistů zde přijíždí hlavně kvůli ničím nerušenému odpočinku a zasloužené relaxaci. A co že je na těchto lázních vlastně tak zajímavého a zvláštního? Najdete zde unikátní skalní labyrint, útulné a vyhlášené restaurace, malebné prostředí a překrásnou, místy až dech beroucí krajinu, moderní vybavení a vkusné rekreační objekty i prvotřídní služby a procedury. Město samotné pak v sobě ukrývá tolik zajímavostí, že byste je během celého pobytu ani nestihli všechny navštívit. Kudowa Zdrój zkrátka nabízí vyžití pro celou rodinu a zajisté zaujme jak dospělé, tak děti.