Lázně Harkány

Maďarsko je evropská země známá po celém světě díky mnoha různým důvodům. K těm hlavním patří například zdejší jedinečná kuchyně, dobré víno, netradiční jazyk, svérázné obyvatelstvo a unikátně léčivá voda. Právě díky léčivé vodě se v Maďarsku nachází poměrně velké množství léčivých a relaxačních lázní všeho druhu.

 

Lázně Harkány patří mezi jedny z nejnavštěvovanějších termálních lázní Maďarska a jsou známé především díky tomu, že se zde minerální voda nijak chemicky neupravuje. Lázně leží ve stejnojmenném městě Harkány, které se nachází v jihozápadní části země. V dnešní době již za sebou tyto léčebné lázně mají velmi pestrou historii. Objeveny byly v roce 1823, minerální voda zde vyvěrá z několika pramenů a její teplota se obvykle pohybuje okolo 60°C. Jako jediná pramenitá voda na světě obsahuje zdejší voda rozpuštěnou síru ve formě plynu. Pokusy a dlouholeté studie dokázaly, že síra v plynné formě je 150x rychleji vstřebávána do lidského organismu, čímž zrychluje látkovou výměnu. Lázně Harkány jsou vhodné pro všechny, kteří od lázní očekávají kvalitu, lázeňskou tradici, vkusné prostředí a hlavně prvotřídní služby.

 

Co lázně nabízejí?

Areál těchto nepochybně jedinečných maďarských lázní, který byl mimochodem nově zrekonstruován v roce 2003, nabízí všem návštěvníkům rozlohu 11 hektarů, zelenou plochu o velikosti 80 000 m2 a kapacitu pro 9 000 osob. Celý areál lze rozdělit na dvě jednotlivé části, a to na lázně a koupaliště. Lázně disponují 8 jednotlivými bazény, mezi kterými najdete jak kryté a venkovní, tak i polokryté bazény, perličkové a uvolňující lázně a vířivky o teplotě kolem 35°C. Část známá jako koupaliště je pak v provozu pouze v letních měsících. Nabízí návštěvníkům 4 bazény o ploše 4250 m2, plovárnu a dětský bazén. V lázních pak samozřejmě najdete i nejrůznější druhy lázeňských procedur, masáže, sauny a solária.

 

Zajímavosti Harkán

Lázně Harkány jsou mezi návštěvníky známé jako lázně pohody, relaxace a klidu. Nabízejí dostatek místa, příjemnou atmosféru, pohodlí, kvalitní služby a ochotný personál. Kromě již výše zmiňovaných částí areálu lázně disponují i rozlehlými parky plnými květin a stromů, které svádějí k procházkám během čekání na další proceduru. Přímo pod parky jsou pak umístěny zásobníky minerální vody, do kterých léčivá voda celý den proudí, a když se večer celý areál uloží ke spánku, z bazénů se vypouští všechna voda a je vyměněna za vodu čistou a nepoužitou. Z původních 60°C se samozřejmě voda ochlazuje, a to na příjemnou teplotu kolem 30°.

 

V lázních Harkány najdete bazény, sauny, odpočívárnu, část pro nudisty i dětskou část s tobogánem, brouzdalištěm a hřištěm. I Harkány samotné, jsou pak velmi krásné město, které byste během svého pobytu rozhodně měli navštívit. Pokud pak patříte mezi sportovní nadšence, jsou zde k zapůjčení cyklistická kola, takže celou prohlídku města zvládnete dvakrát rychleji. Harkány jsou jasným důkazem o tom, že nejen české lázně se mohou rovnat evropské kvalitě.